Ощадна громада: як у Первомайському стали на шлях енергозбереження

Фото: www.slk.kh.ua

Місто Первомайський одним з перших на Харківщині впровадило онлайн-систему енергомоніторингу.

Майже 60 % тепла щорічно економить Первомайська загальноосвітня школа № 2 після масштабної тепломодернізації, пише "Слобідський край".

Впроваджувати енергозбереження в цьому закладі розпочали у 2017 році: стрімке підвищення тарифів на опалення забирало дедалі більше коштів з бюджету, тоді як низька енергоефективність не дозволяла забезпечити комфорт і тепло у школах та інших закладах соціальної інфраструктури. Задля ощадності та комфорту тут утеплили покрівлю, фасад, цоколь, змінили старі дерев’яні вікна та двері на металопластикові, повністю реконструювали систему опалення і встановили індивідуальний тепловий пункт з автоматичним адаптивним керуванням. Паралельно в будівлі провели капремонт системи водопостачання, вентиляції та встановили рекуператори повітря у спортзалі.

На комплексне утеплення витратили близько 14 мільйонів гривень, а оскільки в міста не було таких фінансів, то заручилися підтримкою міжнародних партнерів – організації Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, яка підтримує Україну на шляху демократичних перетворень за дорученням Федерального уряду Німеччини.

Після перевтілення школа не тільки стала економною, а й отримала оновлений дизайн і теплі класи. Так, до реконструкції середньорічне споживання електричної енергії складало 54,7 тис. кВт, після – зменшилося вдвічі, до 27,2 тис. кВт. Середньорічне споживання теплової енергії до реконструкції складало 563,2 Гкал, а після – 267,5 Гкал. Тобто економія школи в опалювальному періоді 2018–2019 року порівняно з опалювальним періодом 2010–2017 року становить 321,98 Гкал, або 58,73 %. Це дало змогу зекономити міській раді 513,57 тисячі гривень.

Відправляли листи в посольство

За останні чотири роки місто Первомайський стало учасником різних програм і партнером багатьох міжнародних організацій, серед них – UNICEF, проект ЄС «Угода мерів», Ініціативи ЄС «Мери за економічне зростання» та інші. А розпочинали міжнародне партнерство з листування.

– Ми відправляли листи в посольства провідних країн світу щодо зацікавленості міста у співпраці та інвестиціях. Від деяких з них отримали відповідь, у тому числі й від німецького уряду, – пояснив заступник Первомайського міського голови Антон Орєхов.

З останнім співпраця вилилася в низку проектів. Так, завдяки цій співпраці за грантові кошти в місті капітально відремонтували покрівлю та утеплили корпус школи № 5 (1,3 мільйона гривень), а також у дитсадку № 5, де, окрім таких робіт щодо покрівлі та утеплення, змінили вікна (1,2 мільйона гривень). Ремонти та заходи з енергозбереження успішно провели в будівлі центральної міської бібліотеки (1,2 мільйона гривень) та в пологовому відділенні ЦРЛ (4,6 мільйона гривень). Ще коштом німецьких партнерів алюмінієві вітражі в будівлі Палацу культури замінили на енергозберігаючі «Хімік» (1,5 мільйона гривень).

Зараз Первомайський співпрацює з Північною екологічною фінансовою корпорацією «НЕФКО».

Завдяки цьому проекту в гімназії № 3 та в дитсадку № 14 реалізують низку енергоефективних заходів. Сума контракту – 600 тисяч євро, з яких 400 тисяч євро – кредитні, ще 200 тисяч євро – грантові.

Позичальником у цьому контракті виступила міська рада, яка зобов’язалася за строк до 5 років погасити з міського бюджету запозичену суму, надану під 3 % річних.

Також у школах № 5 і № 7 та в дитсадку № 18 збираються провести енергоаудит, який дозволить зрозуміти, які заходи необхідно здійснити в закладах для досягнення комфорту та економії. 

Школи в місті запроваджують ще один фінансовий інструмент, який став можливий завдяки реформі у сфері енергоефективності, – ЕСКО-контракти. Вони передбачають комплекс заходів, спрямованих на скорочення споживання енергетичних ресурсів і комунальних послуг.

Енергосервіс впроваджується приватними компаніями, які дають кошти на енергозберігаючі заходи, а оплата здійснюється протягом певного періоду винятково за рахунок отриманої економії.

ЕСКО-контракти передбачають енергоефективні заходи у трьох школах міста і в будівлі виконавчого комітету.

Спостереження он-лайн

Обравши для себе шлях енергозбереження, у Первомайському зрозуміли: головне – не тільки змінити вікна чи двері та провести повну енергомодернізацію будівель, але й вести облік спожитої енергії, що покаже, які саме заходи

дають максимальну економію. Для цього два роки тому тут запустили онлайн-систему енергомоніторингу. Її місто змогло впровадити теж за підтримки GIZ.

– Вносять дані у систему завгоспи закладів соцсфери. Звичайно, щоб налагодити цей ланцюжок, необхідний був час. Окрім цього, ми зрозуміли, що для того, аби система працювала коректно, необхідний певний технічний рівень завгоспів, – зазначив Антон Орєхов.

Також у Первомайській міськраді з’явився свій енергоменеджер, який працює з наявною системою, збирає дані, проводить енергомоніторинг, робить аналітичний звіт і розробляє рекомендації. Крім того, фахівці міськради постійно стежать за новаціями в енергосфері та вивчають досвід провідних країн у цьому питанні. Так, у липні представники міста відвідали Німеччину, де ознайомилися з низкою інженерних рішень, які тепер планують впроваджувати в Первомайському.

– У німецьких школах запроваджено окреме регулювання тепла по поверхах і напрямках. Наприклад, якщо актовим залом у закладі користуються два рази на тиждень, то, відповідно, автоматично в ці дні до залу подається потрібна кількість тепла. Також терморегулювання здійснюється для першого поверху, де навчаються молодші класи, та інших поверхів, де навчаються старші класи, – розповів Антон Орєхов.

Законодавчі зміни

За підрахунками Первомайської міськради, починаючи з 2017 року, у власне енергозбереження за допомогою міжнародних донорів місто залучило понад 30 мільйонів гривень. Загалом, за даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, з кінця 2014-го по 2019-й у заходи з енергозбереження в Україні інвестували близько 8 мільярдів гривень. 

енергозбереження проект модернізація
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Новости компаний
Компания Lesovik 19 лет на рынке в числе лучших производителей изделий из дерева. Годы наработок не прошли даром, позволив с гордостью предоставлять качественный продукт для широкого круга пользователей. В чем секрет компании? В постоянном совершенствовании умений, в мастерах-профессионалах своего дела, в современном оборудовании и в душе, вложенной в каждое из изделий. Возможности компании Lesovik Благодаря собственной производственной базе, изделия из де...
Новости компаний
Бенгальская кошка была выведена путем скрещивания азиатской леопардовой кошки с домашней породой кошек, таких как абиссинская, американская короткошерстная, бирманская кошка и египетский мяу. Бенгальские кошки любящие, преданные и очень отзывчивые по отношению к своим владельцам. Несмотря на свою популярность, бенгальцы подойдут не всем. Эти кошки требуют большого внимания и ухода. Они очень активные и подвижные, любят взбираться повыше и легко привыкают к...
Новости компаний
Вест хайленд уайт терьеры – небольшие охотничьи норные собаки, обладающие напористостью, прекрасным чутьем и азартом, чьей родиной является Шотландия. Вест хайленд уайт терьеров чаще всего приобретают в возрасте от 2 до 4 месяцев. Практически сразу владелец должен заняться воспитанием собаки, поскольку невоспитанные вести могут быть упрямыми. Но те особи, которым повезло быть под опекой грамотного и достаточно жесткого хозяина, становятся послушными и друж...
Новости компаний
Действительно, есть вещи, которые вошли в нашу жизнь, и остаются в ней навсегда. Вещи, без которых мы банально уже не можем представить свой день. Казалось бы, простые наушники для смартфона, а без этих маленьких друзей нам сложно себя представить. А все потому, что мы уже привыкли. Часть нашей жизни проходит в дороге, и вечером у нас может не остаться времени для прослушивания нового альбома любимого исполнителя, новой книги, которая есть в продаже в ауди...
Новости компаний
Какой сок вкуснее и полезнее? Покупной или тот, который вы сделаете сами? Конечно же, свой! Ведь он живой, в нем больше полезных витаминов, и в отличие от магазинного он точно будет 100%-ным, можно не сомневаться. У вас до сих пор нет соковыжималки? Тогда мы идем за ней. Выбор соковыжималки зависит от того, насколько часто вы собираетесь использовать эту технику - каждый день или только в сезон заготовок, и сколько сока вам нужно отжать сейчас. Универсальн...
Общество
Уровень подготовки объектов ЖКХ к работе в осенне-зимний период к 1 сентября должен составлять не менее 80%. «В целом по области жилищный фонд подготовлен на 89,8%. В Балаклейском и Нововодолажском районах подготовка завершена и на 100% оформлены паспорта и акты готовности. В Валковском районе жилой фонд готов на 100%, но количество подписанных паспортов готовности только 41,3%. В Змиевском районе процент подготовки - 88%, в Краснокутском - уровень подгото...
Общество
Специалисты выяснили, в каких водоемах Харьковской области не стоит купаться. В Печенежском водохранилище обнаружили антигены ротавирусов. В пробе воды,  отобранной на пляже «Комсомольский» поселка Кегичевка, нашли аденовирусы, сообщили в Харьковском областном лабораторном центре. Специалисты не советуют купаться еще на пяти пляжах области: на пляже «Мерла» в Краснокутске, в Краснограде на реке Берестова, на пляже «Баден-Баден» в Малой Даниловке, стоит изб...
Общество
В борьбе за независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины погибли пять жителей Первомайского района. 29 августа жители Первомайщины почтили память героев: Шаповалова Александау, Кутелия Ираклия, Шоломинского Владимира, Скуратенко Виктора, Гусейнова Владислава, сообщил сайт Первомайской РГА. «Сегодня впервые на государственном уровне проходят мероприятия по случаю Дня памяти защитников Украины. Мирным небом над родиной, нашим ежедневным с...
Криминал
Пациент в состоянии алкогольного опьянения достал из чехла катану и начал размахивать им перед врачом. Днем 27 августа мужчина пришел в больницу в селе Высочиновка Змиевского района, чтобы измерить давление, при этом он принес с собой меч. Семейный врач сделала замечание пациенту, но последний начал высказываться в адрес персонала нецензурной бранью, угрожать физической расправой, после чего обнажил меч, сообщили в ГУ НП в Харьковской области. Полицейские...
Ответственный за раздел
Евгений Ханов
Журналисты сайта 05748.com.ua к вашим услугам.

Пишите нам, звоните, сообщайте о городских новостях и событиях - мы надеемся, что с Вашей помощью горожане узнают о жизни Первомайского больше.

Вместе с Вами мы сделаем наш город лучше!


Редакция 05748.com.ua:

Skype: pikasso2015